MainPage  
 
 
  

Katowice - Bogucice

Adres: 40-210 Katowice,  ul. Leopolda 1-3

Placówki Opiekuńczo - Wychowawcze ;  Centrum Administracyjne "Wspieranie w rozwoju"

                   tel/ fax: 32-25 81 0540

         Siostry przybyły do Bogucic 20. XII 1886 r., by objąć opieką dzieci w sierocińcu im. ks. Leopolda Markiefki. Historia domu jest bardzo bogata - w czasie  II wojny światowej wysiedlono siostry,  a  400 dzieci wywieziono do Niemiec i do innych zakładów na terenie Polski. Dnia 19. 05 1945 r. siostry i 80 chłopców powróciło z wojennej tułaczki. Troch pniej komunistyczne władze państwowe przekształciły sierociniec w zakład specjalny dla dzieci lekko upośledzonych.

         Obecnie siostry prowadzą Ośrodek Wychowawczy dla dzieci i młodzieży, a od 1990 r. także przedszkole. Siostry pracują również przy kościele parafialnym oraz w Kurii Arcybiskupiej w Katowicach.

        Od 1924 r. w budynku mieści się także Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi – siedziba władz zakonnych Prowincji pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

          Dnia 25. 03 2008 roku  ks. arcybiskup Damian Zimoń poświęcił zainstalowane w naszym klasztorze (kolejne już w Archidiecezji) okno życia. Matki, które z jakiegoś powodu nie mogą zaopiekować się swoim dzieckiem, mają tym samym możliwość pozostawienia dziecka w bezpiecznym, nie zagrażającym zdrowiu i życiu miejscu. W momencie otwarcia tego okna w klasztorze rozlega się alarm, wezwane pogotowie ratunkowe sprawdza stan zdrowia dziecka, a następnie przekazane jest ono do pogotowia opiekuńczego.

KLasztor w Bogucicach
Modlitwa w kaplicy
Karnawał w Ośrodku Wychowawczym
W przedszkolu
okno życia
Praca w szpitalu

 
 
Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi © 2010-2023
 
Zobacz wi颥j