Nasza historia

Zatwierdzenie przez papieża Piusa IX Statutu Stowarzyszenia św. Jadwigi, jako zgromadzenia zakonnego, powołanego ku czci Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, pod wezwaniem św. Jadwigi. Na dokumencie zatwierdzającym Papież napisał Niech Bóg błogosławi to ziarno gorczyczne, aby wyrosło w wielkie drzewo

14 czerwca. Cztery członkinie Stowarzyszenia złożyły śluby zakonne. Otwieranie placówek na Dolnym Śląsku.

Na mocy tzw. „uchwał majowych” Kulturkampfu likwidacja placówek Zgromadzenia, wyjazd sióstr do Niezamyślic na Morawach.

20 grudnia. Pięć sióstr przyjechało z Niezamyślic na Górny Śląsk, by rozpocząć pracę w Sierocińcu im. ks. Leopolda Markiefki w Bogucicach.

Otwarcie placówki w Załężu. Siostry podjęły się opieki nad chorymi prowadzenia ochronki, sierocińca, szkoły gospodarstwa domowego, szkoły muzycznej, kuchni dla bezrobotnych oraz przedszkola.

Otwarcie placówki w Dąbrówce Małej. Siostry prowadziły przedszkole, poradnię dla matek i dzieci, kuchnię mleczną, kursy robót ręcznych.

Otwarcie placówki w Janowie Siostry prowadziły przedszkole, pielęgnowały chorych, organizowały kursy szycia i robót ręcznych dla dziewcząt, objęły swą troską kościół parafialny św. Anny, w kolejnym roku otworzyły kuchnię mleczną.

Przełożona Generalna Matka Małgorzata Fleischer otrzymała z Rzymu pełnomocnictwo uprawniające do utworzenia nowej prowincji w Bogucicach.

S. Eustachia Czardybon została mianowana przełożoną Wiceprowincji Polskiej. Nagła śmierć Matki Eustachii.

3 lipca. Za zgodą papieża Piusa XI, erygowano samodzielną Prowincję Polską pw. św. Michała Archanioła z siedzibą w Bogucicach. Matka Berchmana mianowana przełożoną prowincjalną. Stolica Apostolska zezwoliła na utworzenie nowicjatu. S. Honorata Splitt mianowana mistrzynią nowicjatu. Pierwsze obłóczyny ośmiu postulantek.

Otwarcie domu wypoczynkowego dla dzieci i sióstr w Pielgrzymowicach.

Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę nowego budynku klasztoru w Katowicach Bogucicach. (15.10.1925 Bogucice zostały włączone do Katowic). Otwarcie placówki w Kokoszycach. Siostry podjęły pracę w Domu Rekolekcyjnym.

Otwarcie placówki w Brzezinach Śląskich. Siostry podjęły pracę w domu starców, przedszkolu i żłobku.

Poświęcenie nowo wybudowanego Domu Prowincjalnego i kaplicy. Zatwierdzenie przez papieża Piusa XI Zgromadzenia oraz odnowionych Konstytucji na 7 lat. Otwarcie placówki w Katowicach przy ul. Plebiscytowej. Siostry podjęły pracę w Sierocińcu dra A. Mielęckiego.

Otwarcie placówki w Podzamczu w diecezji gnieźnieńsko-poznańskiej. Siostry podjęły pracę w przedszkolu i prywatnej szkole gospodarstwa domowego.

Otwarcie placówki w Jutrosinie w diecezji gnieźnieńsko-poznańskiej.

Utworzenie placówki w Krakowie. Siostry podjęły pracę pielęgniarską na oddziale żeńskim w Szpitalu Zakonu Bonifratrów. Siostry podjęły pracę pielęgniarską na oddziale żeńskim Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach Bogucicach. Powstanie placówki w Sosnowcu Pekinie. Siostry zatrudniono w Miejskim Domu dla Niemowląt.

Otwarcie placówki w Przyszowicach. Siostry organizowały kursy robót ręcznych, podjęły się pielęgnacji chorych w ich domach oraz prowadziły gospodarstwo rolne.

Uruchomienie piekarni hostii i komunikantów w Przyszowicach.

Ostateczne zatwierdzenie Konstytucji Zgromadzenia przez papieża Piusa XI.

6 sierpnia. Ostatnie obłóczyny przed wybuchem II wojny światowej. Wydano zakaz funkcjonowania nowicjatu do końca wojny. Przejęcie nadzoru nad klasztorem w Katowicach Bogucicach przez okupanta. Wydalenie sióstr z placówki w Brzezinach Śl. Usunięcie sióstr z placówek w Janowie, Dąbrówce Małej, Jutrosinie, Podzamczu, Katowicach, Kokoszycach i Przyszowicach.

Otwarcie przytułku dla starców, dzieci i niemowląt w Sosnowcu przy ul. Kaliskiej. Wysiedlenie sióstr z placówki w Jutrosinie i osadzenie w niemieckim obozie pracy przymusowej w Bojanowie.

13 października. Aresztowanie s. Renaty Gatner, przełożonej i kierowniczki Sierocińca im. ks. Markiefki i osadzenie w więzieniu przy ul. Mikołowskiej. Władze hitlerowskie zaproponowały siostrom pracującym w zakładzie i w szkole zakładowej w Katowicach Bogucicach przejście do stanu świeckiego, a po odmowie, 14 października, nakazano siostrom oraz wychowankom Sierocińca im. ks. Markiefki, opuszczenie domu prowincjalnego i pomieszczeń sierocińca. Wydanie, przez władze okupacyjne dla 11 sióstr nakazu pracy w sanatorium przeciwgruźliczym w Rabsztynie w diecezji kieleckiej.

Zwolnienie sióstr z placówki w Jutrosinie z obozu pracy przymusowej w Bojanowie. Otwarcie placówki w Żorach. Siostry zatrudniono w Domu Opieki.

Zwolnienie s. Renaty Gatner z więzienia.

Wyzwolenie Katowic, powrót do Domu Prowincjalnego m. Honoraty Splitt i sióstr. Ponowne podjęcie pracy w szpitalu Zakonu Bonifratrów w Bogucicach. Powrót z frontowej ewakuacji sióstr z dziećmi do zakładu im. Ks. L. Markiefki w Katowicach Bogucicach. Uruchomienie domu dziecka ks. Markiefki. Powrót grupy 80 chłopców z ewakuacji wojennej w Czechosłowacji do zakładu w Katowicach Bogucicach. Włączenie do Prowincji Katowickiej z Prowincji Dolnośląskiej placówek w Czarnowąsach, Chrząszczycach, Gliwicach, Ostrożnicy i Zakrzowie. Powrót sióstr do pracy w Sierocińcu im. dra A. Mielęckiego w Katowicach i do placówki w Jutrosinie.

Pierwsze powojenne obłóczyny w Katowicach Bogucicach. S. Celina Gorol mistrzynią nowicjatu.

Przekształcenie przytułku dla starców, dzieci i niemowląt w Sosnowcu przy ul. Kaliskiej w dom dziecka. Otwarcie placówki w Sosnowcu przy ul. Żymierskiego. Zatrudnienie sióstr w Domu Opieki dla Kobiet. Uruchomienie piekarni hostii i komunikantów przy Domu Prowincjalnym.

Otwarcie placówki w Sosnowcu Pekinie przy ul. Chmielnej 7. Praca w Miejskim Domu dla Niemowląt.

Likwidacja, przez władze państwowe, Sierocińca im. dra A. Mielęckiego i Domu Dziecka w Katowicach Bogucicach. Domy przejęło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Przejęcie Domu Dziecka w Czarnowąsach wraz z gospodarstwem rolnym przez Zrzeszenie Katolików Caritas. Odebranie i upaństwowienie zamku, ziemi i parku w Przyszowicach. Przejęcie i upaństwowienie posiadłości w Pielgrzymowicach. Przejęcie przez Zrzeszenie Katolików Caritas.

Likwidacja, przez władze państwowe, Sierocińca im. dra A. Mielęckiego i Domu Dziecka w Katowicach Bogucicach. Domy przejęło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Przejęcie Domu Dziecka w Czarnowąsach wraz z gospodarstwem rolnym przez Zrzeszenie Katolików Caritas. Odebranie i upaństwowienie zamku, ziemi i parku w Przyszowicach. Przejęcie i upaństwowienie posiadłości w Pielgrzymowicach. Przejęcie przez Zrzeszenie Katolików Caritas.

Przekształcenie i upaństwowienie Domu Dziecka w Pielgrzymowicach w Zakład Specjalny dla dziewcząt z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszenia Katolików Caritas.

Utworzenie placówki w Katowicach przy ul. Francuskiej.

3 sierpnia. Wysiedlenie sióstr, w ramach „Akcji X-2”, z placówek w Gliwicach, Zakrzowie, Ostrożnicy i Chrząszczycach. Przewiezienie ich do Domu Prowincjalnego w Katowicach Bogucicach. Objęcie placówek parafialnych w Bolesławiu i Chechle koło Olkusza. Utworzenie placówki przy ul. Gen. Zajączka w Katowicach.

Przekształcenie i upaństwowienie Domu Dziecka w Sosnowcu w Zakład Specjalny dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną Zrzeszenia Katolików Caritas. Likwidacja wszystkich przedszkoli prowadzonych przez siostry z Prowincji Katowickiej.

Przekształcenie i upaństwowienie Domu Dziecka w Czarnowąsach w Zakład Specjalny dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną Zrzeszenia Katolików Caritas. Powrót sióstr do placówki w Zakrzowie.

Powstanie placówki parafialnej w Trzebnicy. Zamknięcie placówki przy ul. Francuskiej w Katowicach. Powrót sióstr do placówek w Gliwicach, Ostrożnicy i Chrząszczycach.

Powstanie placówki przy Szpitalu nr 1 w Katowicach, ul. Ludwika. Praca na oddziale dla osób przewlekle chorych. Utworzenie placówki parafialnej w Koniakowie.

Obchody Jubileuszu 100-lecia Zgromadzenia. Dołączenie do Zakonu św. Augustyna, przyjęcie Reguły św. Augustyna. Tragiczna śmierć s. Jadwigi Piszczek, wychowawczyni domu dziecka ks. L. Markiefki.

Przekształcenie i upaństwowienie domu dziecka w Katowicach Bogucicach w Zakład Specjalny dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim Zrzeszenia Katolików Caritas. Utworzenie na terenie zakładu szkoły specjalnej. Zamknięcie placówki w Trzebnicy.

Usunięcie, przez władze państwowe, sióstr z placówki w Rabsztynie. Likwidacja placówki.

Poświęcenie odnowionej kaplicy w Domu Prowincjalnym.

Utworzenie placówki parafialnej w Domecku. Praca w parafii i pielęgnacja chorych w ich domach.

Powstanie placówki w Elblągu. Praca w Zakładzie Leczniczo – Wychowawczym dla Dzieci, Zrzeszenia Katolików Caritas.

Powrót sióstr do placówki w Podzamczu.

Zamknięcie placówki w Koniakowie.

Odnowiona Konstytucja Zgromadzenia i Dyrektorium Generalne.

Obchody 150-lecia urodzin Ojca Założyciela ks. Roberta Spiske. Powstanie placówki w Tolkmicku koło Elbląga. Praca w Państwowym Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych. Otwarcie placówki parafialnej w Gliwicach przy ul. Michałowskiego.

Odnowienie kaplicy w Domu Prowincjalnym. Zamknięcie placówki w Katowicach przy ul. Gen. Zajączka. Jubileusz 50-lecia Prowincji Katowickiej. Zamknięcie placówki w Sosnowcu przy ul. 22 Lipca (nakazane przez władze państwowe). Otwarcie placówki parafialnej w Sosnowcu przy ul. Partyzantów.

Zamknięcie placówki w Sosnowcu Pekinie przy ul. Chmielnej

Otwarcie placówki parafialnej w Kluczach koło Olkusza

Poświęcenie nowo wybudowanego domu i kaplicy w Przyszowicach.

Zamknięcie placówki w Chrząszczycach. Zamknięcie placówki w Katowicach przy ul. Ludwika (Karoliny).

Powstanie placówki w Rangórach.

Zatwierdzenie przez Kongregację do spraw Wiary odnowionej Konstytucji i Dyrektorium Generalnego Zgromadzenia.

Translacja doczesnych szczątków Ks. Roberta Spiske z podziemi Archikatedry Wrocławskiej, św. Jana Chrzciciela, do kaplicy Domu Macierzystego Zgromadzenia przy ul. Sępa Szarzyńskiego we Wrocławiu. Jubileusz 125 lat Zgromadzenia. Sympozjum naukowe w Domu Macierzystym we Wrocławiu i Trzebnicy. Jubileusz 125-lecia Zgromadzenia w Domu Prowincjalnym w Katowicach Bogucicach z udziałem sióstr ze wszystkich prowincji Zamknięcie placówki w Bolesławiu koło Olkusza.

Otwarcie placówki w Skorzeszycach koło Kielc. Praca w Domu Rekolekcyjnym diecezji kieleckiej. Z polecenia ks. Prymasa S. Wyszyńskiego ponowne otwarcie placówki w Bolesławiu koło Olkusza. Zamknięcie placówek w Rangórach i Kluczach.

Jubileusz 100-lecia pobytu jadwiżanek w Bogucicach.

Zamknięcie placówki przy ul. Partyzantów w Sosnowcu.

Na mocy Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 29, poz. 154) powrót do działalności statutowej Zgromadzenia. Otwarcie Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi w Wieruszowie.

Po przywróceniu nauczania religii w szkołach powrót katechetek do szkół i przedszkoli. Zwrot własności. Zgromadzenie zostało właścicielem nieruchomości w Katowicach przy ul. Leopolda 1-3 i budynku gospodarczego zajętego przez państwo.

Otwarcie dwuoddziałowego Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi przy domu prowincjalnym w Katowicach Bogucicach.

Rok Jubileuszowy 750-lecia śmierci św. Jadwigi.

Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Założyciela Zgromadzenia ks. Roberta Spiske w domu macierzystym we Wrocławiu. Wyjazd dwóch sióstr na Białoruś Otwarcie placówki w Słucku w archidiecezji mińsko- mohylewskiej. Przeniesienie nowicjatu z Domu Prowincjalnego do Czarnowąs. Wyjazd trzeciej siostry na Białoruś.

Otwarcie placówki w Starej Miłosnej w diecezji warszawsko-praskiej (obecnie dzielnica Warszawy - Wesoła). Zamknięcie placówki w Gliwicach przy ul. Toszeckiej. Przeniesienie sióstr do placówki przy ul. Michałowskiego.

109. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Roberta Spiske, uroczystości w Domu Macierzystym we Wrocławiu. Zamkniecie piekarni hostii i komunikantów przy Domu Prowincjalnym.

Zamknięcie placówki w Brzezinach Śląskich.

Zamknięcie placówki w Tolkmicku. Otwarcie placówki parafialnej w Częstochowie.

Jubileusz 75-lecia Prowincji Katowickiej.

Przyjęcie do nowicjatu czterech pierwszych postulantek z Białorusi. Zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Księdza Roberta Spiske.

Otwarcie placówki w Bystrej z przeznaczeniem na dom rekolekcyjno-wypoczynkowy.

Pierwsze śluby zakonne 4 nowicjuszek w Słucku na Białorusi. Zamknięcie placówki w Sosnowcu przy ul. Kaliskiej Otwarcie placówki w Asipowiczach na Białorusi w archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

Zakończenie renowacji i odbudowy muru wokół posesji Zgromadzenia od ul. Ludwika i Leopolda w Katowicach Bogucicach.

Zamknięcie placówki w Chechle.

Renowacja elewacji domu prowincjalnego.

Przeniesienie Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi do budynku przy ul. Leopolda 1-3.

Zmiana welonu.

Zamknięcie placówki w Częstochowie.

Promulgowanie dekretu o heroiczności cnót ks. Roberta Spiske. Otwarcie i poświęcenie Okna życia przy Domu Prowincjalnym. Jubileusz 150-lecia Zgromadzenia. Otwarcie placówki w Krupkach na Białorusi w archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

Likwidacja placówki w Domecku. Przekazanie domu diecezji opolskiej na cele charytatywne.

Jubileusz 125-lecia posługi Sióstr św. Jadwigi w Katowicach Bogucicach

Likwidacja placówki w Krupkach na Białorusi.

Utworzenie akademika dla studentek w Katowicach Bogucicach. Przekształcenie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Katowicach Bogucicach, w sześć Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych. Utworzenie Centrum Administracyjnego „Wspieranie w rozwoju” Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych.

Zamknięcie placówki w Katowicach Janowie. Otwarcie placówki w Grodnie na Białorusi.

Poświęcenie wyremontowanej kaplicy i drogi krzyżowej w Domu Prowincjalnym.

130 rocznica śmierci Ojca Założyciela ks. Roberta Spiske. 25-lecie pobytu Sióstr Jadwiżanek w Słucku na Białorusi. Poświęcenie domu i kaplicy w Asipowiczach.

160 rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi.

200 rocznica urodzin Ojca Założyciela, otwarcie Roku Jubileuszowego Ks. Roberta Spiske. Likwidacja piekarni hostii i komunikantów w Przyszowicach.

Zakończenie Roku Jubileuszowego poświęconego Ojcu Założycielowi w Domu Macierzystym we Wrocławiu.

Zamknięcie placówki w Skorzeszycach. Kapituła Generalna w Kokoszycach. Rozpoczęcie Nowenny poprzedzającej Jubileusz 100-lecia Prowincji Katowickiej.

Jubileusz 100-lecia Prowincji Katowickiej. Obchody z udziałem Przełożonej Generalnej Simone Nocon, licznych Kapłanów, sióstr z innych prowincji i wielu zaproszonych gości. Eucharystii w Bazylice M. B. Boguckiej przewodniczył Ks. Bp Grzegorz Olszowski. Zamknięcie placówki w Ostrożnicy. Zamknięcie placówki w Kokoszycach.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi, siedziba: ul. Leopolda 1-3, 40-210 Katowice.